باورهای شکسته

کیفیت زندگی آدمها مستقیما به باورهاشون مرتبطه. یعنی تو چیزی رو درو میکنی که با کمک باورهات کشت کردی. به من بگو چه باوری از زندگیت داری ، چه باوری از وقایع و آدمهای اطرافت داری چه باوری از خودت داری! تا بهت بگم زندگیت در چه وضعیت قرار داره. متأسفانه درصد بالایی از مردم باورهای شکسته ای رو دارن و باعث میشه مدام شکست ها رو تجربه کنن. البته تقصیر خودت نیست چون سیستم نظام باورهای تو از کودکی بدون اینکه خودت بخوای شکل گرفته و کسی نبوده که بهت بگه چطور فکر کنی، چی درسته و چی غلط!

منظور از باورهای شکسته چیه؟

باورهای یک انسان شکست خورده چیزی نیست جز انتخابها و تحلیل های غلط والدین و دوستانت از دین و دنیا و قوانین زندگی. انسانی که از کودکی شکل میگیره و تنها چیزی که گیرش میاد، اینه که انگشت اتهام به سمت همه چیز بگیره و مدام غر بزنه و بگه این بده! اون بده! وضع اقتصاد خرابه! فلانی کمکم نکرد! پدرم نذاشت! مادرم پشتیبانیم نکرد! پول نداشتم! شانس نداشتم! و همش افعال منفی و افکار مسموم…. اینه باورهای شکسته یک انسان. ایناست که نشون میده چقدر از خودت غافلی.

 شاید بارها در کتابها و محافل مختلفی شنیده باشی که انسان باید قانع باشه، زندگی فقیرانه سالم تر از زندگی متمولانه ست، همین پولی که داری در میاری رو دو دستی بچسب بگو خدایا شکرت و… اما دوست من تو از داشتن ثروت چه میدونی!؟ تو از لذت یک زندگی پر از راحتی و ثروت چه میدونی؟ تو از کجا میدونی که اگر موقعیت شغلی فعلیت رو رها کنی، شغل بهتری گیرت نمیاد!؟ تو چه میدونی؟

یک انسان دارای باورهای شکسته از صبح که از خواب بیدار میشه یک راست میره سراغ اخبار تا ببینه دنیا در شبی که گذشت چه خبر بوده و امروز چه اتفاق جدید قراره بیافته. وضعیت اقتصادی چه شده؟ و… چرا میگم کسی که باورهای شکسته داره دنبال اخبار میگرده!؟ چون اصولاً هیچ خبر خوبی لابلای اخبار به چشم نمیخوره. و شخص همیشه دنبال یک روزنه امید در بین اخبار میگرده که شاید حالش رو بهتر کنه. اما نه دوست اشتباه نکن. بزرگترین دشمن در طول زندگیت برای تخریب ضمیر ناخودآگاهت و شکل دهی باورهات همین اخبار و روزنامه و رادیو و تلویزیون هستن.

کافیه یه مقدار با دقت بیشتری این بار به خبرها دقت کنی. آیا هیچ خبر خوبی میبنی؟ در فلان کشور سیل و سونامی اومده و همه مردن! در فلان کشور حکومت مردم شورشی رو سرکوب کرده! در فلان نقطه از زمین نوعی مرض جدید شیوع پیدا کرده و…. همش صحبت از مرگ، عزا، جنگ، بیماری… دریغ از یک خبر خوب و سازنده… و اونوقت بدون اینکه حتی متوجه بشی، این برنامه ها و اخبار چنان باورهای شکسته ای برات میسازن و روزت رو خراب میکنن که باعث میشه هر روز انگشتت رو به سمت بقیه بگیری و شکست هات رو به گردن اونها بندازی. نه عزیزم. نه! علت شکستت تنها و تنها خودتی و باورهای شکسته ات نه دیگران. پس همین امروز اولین کاری که میکنی این باشه که قید تلویزیون و فیلم و سریال رو برای همیشه بزنی! البته اگر میخوای زندگیت عوض بشه.

اصلا داستان نشدن ها و به دست نیاوردن ها فقط و فقط به باورت بستگی داره. نه هیچ چیز دیگه ای. چه باورهایی برای خودت می سازی؟ خوب یا بد؟ سرشار از موفقیت و امید یا شکست خورده و داغون؟

از کجا بدونم چه باورهایی دارم؟

سوال خوبیه. من یک نمونه مثال برات میارم و باقیشو به عهده خودت میزارم که ذهنت رو کنکاش کنی و خودتو کشف کنی. باورها در بطن ضمیر ناخودآگاه ما مخفی شدن و بعبارتی بعنوان یک تسک یا وظیفه در ضمیر ناخوداگاهت برنامه نویسی شدن تا در صورت لزوم به صورت خودکار اجرا بشن و تو هیچ نقشی در تصمیم گیری برای اجرا یا عدم اجراش نداری.

فرض میکنیم هنوز مجردی و منتظر خواستگار اما بنابه دلایلی هنوز خواستگاری پیدا نشده. پس یک قلم و کاغذ بردار و این سوال رو روش بنویس:

اگر ازدواج کنم بعد از آن زندگی ام چطور می شود؟ (و یا هر سوالی که خودت فکر میکنی لازمه بپرسی)

سپس جوابها رو در درونت جستجو کن.

مثلا: اگه ازدواج کنم، مادرم تنها میشه! اگر ازدواج کنم و شوهرم دست بزن داشته باشه چی؟ اگر ازدواج کنم و بچه دار نشم چی؟ اگه ازدواج کنم نتونم زن یا شوهر خوبی باشم چی!؟ و همه این نگرانی های درونیت رو سعی کن بنویسی. هر چه بیشتر وقت بزاری و خودت رو بیشتر محک بزنی میبینی که نگرانی های بیشتری در این مورد از ذهنت تراوش میکنه.

این نگرانی ها همون باورهای مسمومی هستن که در وجودت ریشه کردن. و نمیزارن که تو به خواسته ت برسی اما خودت خبر نداری که چه عاملی باعث میشه خواستگار نیاد سراغت. از کجا اومدن!؟ لابد میگی روحمم خبر نداره اینا از کجا اومدن.

بله حق داری! چون این باورهای شکسته و غلط در طول دوران زندگی از حرفهای دیگران، از اتفاقات دوربرت، از فیلم و سریال هایی که سراسر بحث و درگیری خانوادگیه، از خوندن امار طلاق در روزنامه ها و.. بدون اینکه حواست باشه درونت ریشه کردن.

و تو زمانی به موفقیت و ثروت دست پیدا میکنی که تبر به ریشه ی این باورهای شکسته ات بزنی و بلند شی و دنیایی از باورهای جدید و عالی برای خودت بسازی. در مقاله بعدی به تو خواهم گفت که باورهای عالی و سازنده چه میکنن با زندگی تو.

مدیر سایتAuthor posts

Avatar for مدیر سایت

بهنام رحیمی نژاد هستم. حدود 20 سال پیش اولین بار با قدرت ذهن و ایجاد ارتباط با جهان هستی و دست یابی به آرزوها، آشنا شدم. سالها در این زمینه تحقیق . مطالعه کردم و روز به روز آگاه تر شدم. در نهایت با کسب نتایج قابل قبول، تصمیم گرفتم که تجربیاتم را در سایت ثروت آموز در اختیار شما عزیزان قرار دهم. به لطف الله اینجا نقطه ای برای شروع دوباره و صراطی مستقیم به سمت موفقیت برای شما خواهد بود.

قابلیت ثبت نظر غیرفعال است.