,

باورهای مثبت چقدر روی زندگی تاثیر میزاره؟

قانون زندگی، قانون باورهاست. قبلا در خصوص باور های شکسته برات صحبت کردم و گفتم که چطور زندگیت رو به تاریکی و نابودی میکشونه. اگر اون مقاله رو هنوز نخوندی حتماً مطالعه کن. لذا همونقدر که باورهای منفی و شکسته یا بهتره بگم باورهای غلط میتونه زندگی رو خراب کنه، باورهای مثبت و درست میتونه کیفیت زندگیت رو به گونه ای رقم بزنه که ثروت و سلامتی و عشق و موفقیت از در و دیوار برات بباره.

اصولا باورهای مثبت چی هستن؟

هر دیدگاه تو به یک مسئله که منجر به خوب شدن حال خودت و اطرافیانت بشه یک باور مثبت نامیده میشه. بعبارتی وقتی نیمه پر لیوان رو میبینی و از آبی که داخلشه مینوشی و لذت میبری ، این یعنی اینکه تو باور مثبتی به دنیای اطرافت داری.

باورهای مثبت باعث میشن ضمیر ناخودآگاهت مثل یک آهن ربا عمل کنه و با فیلتر کردن وقایع بد فقط اتفاقات خوب، موقعیت های عالی، انسان های به درد بخور رو به سمتت بکشه. و مجموعه ای از این باورهای مثبت و عملکرد ضمیر ناخودآگاه، قانون جذب رو تشکیل میدن. در ادامه باز هم چند مثال از باور مثبت میزنیم.

انواع باورهای مثبت

تصور کن در اداره ای شاغل هستی و همه چیز طبق روال پیش میره. اما یک روز بهت اطلاع میدن که از فردا دیگه لازم نیست سر کار بیای و اخراجی. اگر با لبخند پاسخ این مسئله رو بدی و پیش خودت بگی که خب اشکالی نداره کار که قحطی نیست، اینجا نشد یه جای دیگه ، حداقل این فرصت رو دارم که کار بهتری رو پیدا کنم… و اینگونه افکار امیدوار کننده در ذهنت داشته باشی بدین معنیه که تو باورهای مثبتی درون خودت پرورش دادی و قطعا در مدت کوتاهی کاری بهتر و با درآمدی بالاتر گیرت میاد.

قراره خواستگار بیاد، علیرغم اینکه هنوز شخص مد نظر رو ندیدی اما در گذشته در باورهای خودت مطمئن بودی که شخصی که میاد برای خواستگاریت همون کسیه که انتظارش رو داری. اگر این باور بدون شک و اما و اگر همراه باشه بی تردید همون شخص رو در شب خواستگاری ملاقات میکنی.

قدیمیها باورهای مثبت رو با واژه خوشبین بودن می شناختن و بارها به شخصه شاهد بودم که بزرگترها توصیه میکردن خوشبین باشم نسبت به وقایع و فکر بد نکنم. اما چون اون ها بصورت تخصصی بر این قضیه واقف نبودن گاهاً خودشون هم مسبب تخریب باورها می شدن. بقول گفتنی یه چیزایی میدونستن اما همه چیز رو نمیدونستن.

دیدگاه و باورت نسبت به آدمها، وضعیت مالی، وقایع ، آینده ت و… چطوره؟ یک قلم و کاغذ آماده کن و از خودت یک آزمون بگیر و باورهای مثبتت رو بنویس.

باورهای مثبت چطور به دست میان

باورهای سازنده و خوب به مراتب کمتر از باورهای منفی در ذهن و ضمیرناخودآگاه ما هستن و باید برای بدست آوردنشون تمرین کرد. دلیل این امر اینه که در حالت عادی همیشه نسبت اتفاقات بد به اتفاقات خوب در اطراف ما بیشتره و با توجه به اثر گذاری سریع وقایع و حرف های منفی روی ذهن ، عملا باور منفی نیاز به تمرین نخواهد داشت. چون خودبه خود در ضمیر ناخودآگاه حتی با یک بار مشاهده یا شنیده شدن نقش میبنده. اما برای بدست آوردن باورهای مثبت لازمه که مدتی رو تمرین کنی. و با تکرار و تکرار باور مثبت و بسازی یا تقویتش کنی.

در قرآن بارها به این موضوع اشاره شده که به وجود و قدرت خداوند شک نکن. و از اونجایی که تو خودت هم بخشی از وجود خداوندی نباید به باورهات شک کنی. اما ذات آدمی به این شکله که همیشه یک شک هرچند بی مقدار، باعث سستی باورهات میشه. لذا وقتی تمرین میکنی، و دست آوردی رو از طریق همون باور مثبت به دست میاری باعث میشه این شک از بین بره چون باعث میشه اونقدر به خداوند و خودت باور داشته باشی که میتونه همه چیز رو خلق کنه پس برات ایمان رو میسازه. و ایمان یعنی باور داشتن بدون شک و شبهه.

Rate this post
2 پاسخ
  1. Marjan1371
    Marjan1371 گفته:

    در واقع میشه گفت انسان همیشه یک بعد منفی و فعال و شکاک درون خودش داره که اگر بتونه با روشهای مختلف از پسش بر بیاد میتونه به بهترین نتایج در زندگیش برسه درست فهمیدم؟
    باور دارم مطلب بعدیتون خیلی بهتر خواهد بود. هر قدر مطالب جدید تر میذارید بیشتر جذبشون میشم.
    💐💐 موفق باشید استاد گرامی

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید