اهداف اشتباه

داشتن هدف در زندگی باعث میشه با قدرت به زیستن ادامه بدی و شخصیت عالی کسب کنی. اهداف باعث میشن در هر دوره از زندگیت دستاوردی داشته باشی که بهش افتخار کنی. اما گاهی اهداف میتونه اشتباه هم باشه. و وقتی بهش میرسی کلاً عنان زندگی از دستت خارج میشه و چه بسا که از هم بپاشی. متأسفانه انتخاب اهداف اشتباه خیلی بیشتر در مردم رواج داره تا اهداف درست. در ادامه این موضوع رو بیشتر میشکافیم.

اهداف اشتباه چه نشانه هایی دارن؟

عموما اهدافی که زودگذر هستن و به دست آوردی ختم نمیشن یک هدف اشتباه تلقی میشه. خواسته با هدف متفاوته. خواسته ها عموما از یک نیاز نشأت میگیره اما اهداف برای دست آوردها تعیین میشن. اگر معنی دست آورد رو هنوز متوجه نشدی، منظورم رسیدن به یک چیز خیلی بزرگه. مثلا وقتی ادیسون لامپ رو اختراع کرد، در حقیقت به یک دستاورد رسید و باعث شد تمام دنیا رو تحت تأثیر قرار بده و همگان از این دستاورد بهره مند بشن. در ادامه باز هم بیشتر موضوع رو باز میکنیم.

همین الان اگر از خودت بپرسی که در زندگی چه هدفی داری، شاید نهایت فکری که به سرت خطور کنه اینه که بگی میخوام یه ماشین فلان مدل رو بخرم! خب وقتی بهش رسیدی چی میشه!؟ هدفت همین بود؟ خریدن ماشین!؟ خب همونطور که خودت هم متوجه شدی این یک هدف اشتباهه و اصلا هدف نیست. تنها یک خواسته برای رفع یک نیازه. اهداف اشتباه عموما باعث ایجاد هزینه های جانبی میشن و چون باعث میشن که گرفتاریهای روزمره ات بیشتر بشه از رسیدن به بقیه خواسته ها و اهداف مهم تر جا میمونی.

اگر نمیدونی چه اهدافی در زندگی داری، اینجا رو مطالعه کن

قرار دادن ازدواج بعنوان یک هدف در زندگی

از نظر خیلی از آدمها ازدواج کردن یک هدفه و بعد از اون هر چی خدا بخواد!! دوست من اگر تو هم اینطور فکر میکنی و ازدواج رو بعنوان هدفت انتخاب کردی و برای بعدش هیچ برنامه ای نداری، لازمه که بدونی خدا هم چیزی برات نخواهد خواست.

یاد یک خاطره ای از دوران خدمت افتادم که نمونه کاملی از انتخاب اهداف اشتباه محسوب میشه. شبی که به پادگان رسیدیم، منتظر شدیم تا بقیه نیروهای اعزامی از شهرهای مختلف هم بیان. یادم میاد، چند اتوبوس که از نقاط دور افتاده ای اومده بودن حامل سربازهایی بودن که حتی تابحال در طول عمرشون یک ساختمان اداری ندیده بودن و اصلا نمیدونستن که همچین ساختمان هایی هم وجود داره. زندگیشون خلاصه میشد در گاو و گوسفند و خونه های کاهگلی و در حدی که تلویزیون رو یک چیز غریبی میدونستن. باورم نمیشد هنوز هم در قرن بیست و یکم مردمی وجود داشته باشن که به این سبک زندگی کنن.

سعی کردم باهاشون ارتباط برقرار کنم ولی متوجه شدم وحشتزده به همه چیز خیره میشن و انگار از حرفهای ما چیزی نمیفهمن. در نهایت یکیشون که امروزی تر بود پا پیش گذاشت و گفت اغلب اینها زبان فارسی بلد نیستن و چیزی متوجه نمیشن.

برام سوال پیش اومد که چرا اصلا اومدن خدمت سربازی، اینا که نه سواد دارن، نه تمدن دارن، نه…. و تمام دنیاشون روی زمین های کشاورزی و کارکردن خلاصه میشه، چه نیازی به خدمت سربازی دارن؟

اون شخص در جوابم گفت، ما میایم سربازی که کارت پایان خدمت بگیریم بتونیم ازدواج کنیم! توی روستای ما اگر کسی سربازی نرفته باشه بهش زن نمیدن! ازش پرسیدم پس بقیه عمرتون چی؟ هدفتون همینه ؟ فقط ازدواج کنین؟ دوست ندارین بقیه دنیا رو ببینید؟ دوست ندارین مثلا چه میدونم یه اختراعی بکنید و به دنیا خدمت کنین؟ دوست ندارین جواب سوالاتتون رو پیدا کنین که بدونین دنیا چه خبره؟

در پاسخم گفت. نه به بقیه دنیا کار نداریم که. ازدواج میکنیم ، بچه دار میشیم و بعد هم میمیریم دیگه….

و من دیگه بحث رو ادامه ندادم و به خودم گفتم اجازه بده در دنیای کوچک خودشون خوش باشن چرا که سقف خواسته ها و اهدافشون در همون محل و سبک زندگیشون خلاصه میشه و هدف نهاییشون مردنه.

لذا بحث بر سر اینه که درسته ازدواج یکی از خواسته ها و نیازهای هر شخصیه، اما آیا با قرار دادن ازدواج بعنوان یک هدف، به ابعادش هم فکر کردی؟ تو با ازدواج کردن، مسئولیت زندگی با شخص دیگری رو میپذیری که هر کدوم از شما سلایق، خواسته، سبک و نقاط متفاوت و مشترکی دارین. از طرفی قراره هزینه های جانبی در زندگی ایجاد بشه. آیا به همه اینها فکر کردی؟ و نکته مهم اینکه با تعیین ازدواج به عنوان هدف، اهداف اشتباه متعددی در ادامه ش شکل خواهد گرفت.

با تعریف هدف آشنایی نداری؟ پس این مقاله رو از دست نده

زندگی به امید بچه دار شدن یکی دیگر از اهداف اشتباه

با فرض بر اینکه ازدواج کردی و تمام هدفت این بوده که بچه دار بشی. خیلی هم خوبه مبارکت باشه. اما واقعا به چه ابعادی فکر کردی؟ آیا برای آینده اون فرزند احتمالی برنامه ی خاصی تدارک دیدی؟ آیا به این فکر کردی که قراره یک موجود زنده مثل خودت رو به دنیا اضافه کنی؟ آیا به این موضوع فکر کردی که این فرزند خواسته هایی خواهد داشت؟ و وقتی یک اشتباه تکرار بشه اهداف اشتباه دیگری بعد از اون شکل خواهند گرفت…

با خانم هایی برخورد داشتم که تنها مادر شدن هدفشون بوده و اصلا مهم نبود براشون که با چه شخصیتی ازدواج میکنن. و البته آینده اون بچه هم خیلی جالب از آب در نیومد…

با آقایونی برخورد داشتم که تنها پدر شدن هدفشون بوده و به این امید دوست داشتن که بچه دار بشن که عکس بچه شون رو روی پروفایل شبکه های اجتماعیشون بزارن و پدر بودنشون رو به رخ دنیا بکشن…

اهداف اشتباه دیگر عبارتند از:

خرید ملک، خرید ماشین، خرید موتور، خرید هر نوع وسیله ای که نوعی نیاز فعلی محسوب بشه و…

لذا وقتی صحبت از انتخاب و تعیین اهداف میشه، باید بدونی که اینها خواسته های شما هستن نه اهداف. اهداف درست باید بتونن آینده شما رو تأمین کنن، مثل هدف شغلی، هدف تحصیلی، هدف خدمت به جامعه و….

خواسته هات تو رو به اهدافت نمیرسونن،

بلکه اهداف هستن که تو رو به خواسته ها و نیازهات میرسونن

البته شاید این مسئله مطرح بشه که اگر شخص نیازی به این موارد نداشته باشه و با همین اهداف اشتباه دلش خوش باشه پس تکلیف چیه؟ پاسخ من به این سوال اینه که بنظرت چه افرادی خواننده این مطلب هستن؟ آیا غیر از کسانی هستن که در زندگی چیزی بیشتر از خونه و ماشین و ازدواج میخوان!؟ این جمله رو دوباره بخون و ببین خودت جزو کدوم دسته هستی!

مدیر سایتAuthor posts

Avatar for مدیر سایت

بهنام رحیمی نژاد هستم. حدود 20 سال پیش اولین بار با قدرت ذهن و ایجاد ارتباط با جهان هستی و دست یابی به آرزوها، آشنا شدم. سالها در این زمینه تحقیق . مطالعه کردم و روز به روز آگاه تر شدم. در نهایت با کسب نتایج قابل قبول، تصمیم گرفتم که تجربیاتم را در سایت ثروت آموز در اختیار شما عزیزان قرار دهم. به لطف الله اینجا نقطه ای برای شروع دوباره و صراطی مستقیم به سمت موفقیت برای شما خواهد بود.

قابلیت ثبت نظر غیرفعال است.